24 квітня 2024 року відзначається Міжнародний День захисту лабораторних тварин

Щороку 24 квітня у світі проходить День захисту лабораторних тварин. Мета цього дня – привернути увагу світової спільноти до морально-етичних проблем проведення лабораторних досліджень та експериментів над живими тваринами, які відчувають біль, страх, дискомфорт та зазнають інших страждань.

📍Для проведення експериментів використовують тварин різних видів. Найчастіше об’єктами дослідів стають щурі, миші, примати, собаки, коти, кролики, жаби. Окрім того, використовують навіть мух, хробаків та інших комах. Переважно цих тварин спеціально розводять для проведення дослідів, чи передають з притулків для тварин, а окремі дикі види відловлюють для цих цілей з природних умов.

📍Ще у 1959 році було розроблено три основні принципи використання тварин для дослідів:

🐭Заміна методів досліджень над тваринами методами, які виключають використання тварин (наприклад, методи комп’ютерного моделювання), якщо це дозволяє досягнути однакових дослідних результатів. При цьому саме методам проведення досліджень без використання тварин має віддаватись перевага.

🐭Віддавати перевагу методам, які дозволяють отримати необхідну інформацію з дослідів над меншою кількістю тварин, або більше інформації з дослідів над тією ж кількістю тварин.

🐭Вдосконалення методів, які полегшують або мінімізують потенційний біль, страждання, виснажування тварин, та покращують добробут тварин, що застосовуються для дослідів.

📍Національне законодавство України оперує поняттям «експериментальна тварина», та дозволяє використання цих тварин у наукових експериментах, біологічному тестуванні, навчальному процесі лише в разі, якщо відсутня можливість заміни їх іншими альтернативними методами і об’єктами, та лише за наявності дозволу на проведення експериментальних досліджень над твариною. Окрім того, процедури, за яких існує небезпека травмування тварин або заподіяння їм гострих чи тривалих больових подразнень, проводяться лише в умовах знеболювання.

📍До експериментів забороняється залучати тварин, які важко переносять неволю, закритий простір, дресирування. Також забороняється позбавляти тварин хірургічним шляхом можливості видавати звуки та використовувати травмуючі методи при відбиранні з тварин клітин.

📍Однак, попри ці законодавчі норми, тварина так чи інакше відчуває біль і страждання, а все її життя проходить у ритмі дослідів та втручань у організм, що призводить до подальшої загибелі чи евтаназії.

⚡️Слід зазначити, що 01 вересня 2021 року на території Національного фармацевтичного університету, у рамках підготовки до 100-річного ювілею, відкрита скульптурна композиція “Феномен наук про здоров’я”. Ректор Національного фармацевтичного університету Алла КОТВІЦЬКА зазначила, що “ця скульптурна композиція символізує вдячність людства лабораторним тваринам за внесок у наукові відкриття, стала першою в Україні. Лабораторні тварини – ідеальні помічники вчених вже багато десятиліть поспіль. Сьогодні наукова спільнота переосмислює підходи до наукових досліджень, починаючи застосовувати новітні технології: біоінженерні, тривимірне моделювання, клітинні культури”.

⚡️Національний фармацевтичний університет долучається до відзначення важливого заходу та пропонує до перегляду постерні доповіді, надані школярами, здобувачами освіти, викладачами та науковими співробітниками України, Грузії та Литовської Республіки. Ознайомитись з роботами та відзнаками учасників можна за посиланням https://biochem.nuph.edu.ua/vsesvitnij-den-zahistu…/

24 квітня 2024 року відзначається Міжнародний День захисту лабораторних тварин24 квітня 2024 року відзначається Міжнародний День захисту лабораторних тварин
Print Friendly, PDF & Email