28 квітня 2024 року світ відзначає День біологічного годинника!

⏰28 квітня світ відзначає День біологічного годинника (Biological Clock Day)!

📍Традиція відзначати це свято родом з США. Історія заснування невідома, але день має велику цінність, змушуючи людей прислухатися до свого організму.

📍День біологічного годинника демонструє складний звʼязок між нашими внутрішніми циркадними ритмами і зовнішнім світом. Це свято підкреслює глибокий вплив нашого біологічного годинника на режим сну, настрій, метаболізм і загальний стан здоров’я, закликаючи до глибшого розуміння і поваги до цих внутрішніх хронометристів.

📍Циркадний ритм (біологічний годинник) – це добові фази активності, які повторюються. Він потрібен для того, щоб регулювати графік сну, неспання, харчову поведінку, рівень гормонів та інші процеси. На регуляцію циркадного ритму впливає концентрація гормонів в різний час доби та генетичні механізми.

📍Наші циркадні ритми, 24-годинні цикли, що є частиною внутрішнього годинника організму, відіграють вирішальну роль у визначенні режиму сну і неспання. Керовані головним годинником мозку, ці ритми залежать від сигналів навколишнього середовища – передусім світла і темряви – і таким чином диктують не лише режим сну, але й харчування, виділення гормонів, температуру тіла та інші життєво важливі функції організму.

⚡️Причини збою в біологічних ритмах можуть бути різними: робота в ніч або добу, різка зміна часових поясів, дефіцит сну, розлад харчового графіка.

⚡️Концепція біологічних ритмів сягає корінням у глибину століть, а згадки про них можна знайти ще в давньогрецьких текстах.

⚡️Сучасні наукові дослідження розпочалися наприкінці 19-го та на початку 20-го століть і завершилися відкриттям “генів-годинників”, які контролюють ці ритми. Ці гени гарантують, що наші фізіологічні процеси синхронізуються з циклом день-ніч, оптимізуючи здоров’я і функціонування.

28 квітня 2024 року світ відзначає День біологічного годинника!

 

Print Friendly, PDF & Email